Blog użytkownika - joanna (Joanna )

Mieszka w Małopolsce. Członek Zarządu Krakowskiego Towarzystwa "Amazonki" i administrator internetowej strony ...

Marzec 2009


12 Marzec 2009, 13:32

XII Marsz Amazonek w Krakowie

22 czerwca 2008 roku

Podczas kampanii onkologicznej pod nazwą „Dojrzeć raka”, 22 czerwca o godz. 12.00 na Rynku Głównym w Krakowie ruszył XII Marsz Amazonek. Po raz pierwszy w czerwcu (nie w październiku)!

Organizatorem XII Marszu był Prezydent Miasta Krakowa. Patronat honorowy nad Marszem Amazonek sprawowała  Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa, pani Małgorzata Radwan-Ballada. Przedsięwzięcie koordynowało Biuro ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. Współorganizatorem było Krakowskie Towarzystwo Amazonki. Przedsięwzięcie finansowane było z Budżetu Miasta Krakowa.

Tradycyjnie już, w tym dniu panie mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii, densytometrii (badanie w kierunku wykrycia osteoporozy) oraz porad lekarzy onkologów i ginekologów i dermatologów. Dla panów dyżury konsultacyjne pełnił urolog.

           
Podczas imprezy Laboratorium Genetyki Molekularnej „Nucleagena” umożliwiło wykonanie testów wykrywających predyspozycje genetyczne raka piersi oraz jajników. Test genetyczny wykrywa 7 najczęściej występujących mutacji w populacji polskiej skorelowanych z genetyczną predyspozycją do zachorowania na raka piersi i jajników. Test wykrywa 5 mutacji w obrębie genu BRCA1 oraz 2 mutacje w obrębie BRCA2. Poprzez analizę mutacji punktowych tych genów możliwa jest szybka i jednoznaczna diagnostyka genetyczna predyspozycji do zachorowania na raka piersi oraz jajników. Wystąpienie mutacji w genach BRCA1/BRCA2 zwiększa ryzyko zachorowania kobiety na raka piersi aż do 80% (przed 70 rokiem życia) oraz na raka jajników do około 40%.



Test należy wykonać w przypadku :

• Zachorowania w rodzinie na piersi, jajnika, sutka
• Niezłośliwe zmiany jak np. torbiele w piersiach lub jajnikach
• Planowanie bądź stosowanie hormonalnej terapii zastępczej
• Kobiety, które chorowały lub chorują na nowotwory piersi lub jajnika

W przypadku wystąpienia mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 zagrożenie obejmuje również osoby spoza wymienionych grup wysokiego ryzyka. Osoby z rozpoznaną mutacją genetyczną mają 50% prawdopodobieństwa na przekazanie tej wady potomstwu, ponieważ uszkodzenia genetyczne są dziedziczne. Wykonanie badania genetycznego jest niezwykle łatwe, zupełnie bezbolesne. Pobranie materiału polega na potarciu wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnej pałeczki.






dodaj komentarz

Komentarze [0]

Brak komentarzy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Historia
 
 
 
 
 
 
Blog - Top 10
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady