RakPiersi  >  Aktualności  >  Chat z gościem
Rozmowa z doc. dr hab. n. med. Tadeuszem Pieńkowskim

Rozmowa z doc. dr hab. n. med. Tadeuszem Pieńkowskim

Zapis rozmowy - Chat'a, z doc. dr hab. n. med. Tadeuszem Pieńkowskim, Kierownikiem Kliniki Nowotworów Piersi w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie.

Liczba odpowiedzi: 52.

25 Marca 2009, 15:00

2009-03-25 15:04, kasia
witam pana ...czemu u kobiet wystepuje rak piersi ..?czym to jest spowodowane

Dzień dobry Państwu, zachorowanie na raka piersi ma związek z płcią. Kobiety nie chorują na raka prostaty. W przypadku raka piersi nie ma jednego silnego czynnika ryzyka, taki jak stanowi dym tytoniowy dla raka płuca. Wiele danych wskazuje na to, że ryzyko zachorowania jest związane z działaniem estrogenów.

2009-03-25 15:05, aniam
Jaka jest prawda na temat mammografii: czy robiona w zbyt mlodym wieku lub zbyt czesto w srednim wieku jest niebezpieczna dla zdrowia i pośrednio moze byc przyczyna raka piersi?

Wykonywanie mammografii, niezależnie od wieku nie może być przyczyną raka piersi. W przypadku podejrzenia raka piersi mammografię należy wykonać niezależnie od wieku.

2009-03-25 15:11, Grazia
Jakie sa plusy i minusy badań metodą PET - pozytonową emisją tomograficzną, w diagnostyce nowotworów piersi? Gdzie w Polsce można wykonac takie badania i kto może je zlecić?

Badanie to jest badaniem czynnościowym. Nowotwory mają większy niż tkanki zdrowe metabolizm. Zużywają więcej glukozy. Badanie PET umożliwia wykrycie miejsc, w których metabolizm glukozy jest zwiększony. Badanie to umożliwia wykrycie podejrzanych zmian we wczesnej fazie. Posiada również swoje ograniczenia. Nie nadaje się do badań przesiewowych. Pomocne bywa w niektórych sytuacjach dla planowania radioterapii. Badanie można wykonać w Bydgoszczy, Kielcach, Warszawie, Gliwicach. Zlecać je mogą lekarze onkolodzy. NFZ refunduje badania w przypadku niektórych wskazań.

2009-03-25 15:11, hk
Malutkie pytanko, czy w CO są słuchawki dostępne dla pacjenta poczas RM ?

O ile wiem, są dostępne.

2009-03-25 15:13, kasia
czy od wlokniaka tez moze sie przeodzic w raka ....bo ja mialam wlokniaka

Włókniak jest łagodnym nowotworem i niezwykle rzadko może dochodzić w jego obrębie do zmian złośliwych. Natomiast możliwe jest powstanie raka w bliskim sąsiedztwie włókniaka. Włókniak nie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka piersi.

2009-03-25 15:15, ksawera
jaka jest skuteczność tamoksyfenu a jak aarmideksu w przypadku kobiet po menopauzie

W leczeniu uzupełniającym oba te leki wykazują podobną skuteczność. Armidex może być stosowany jedynie u kobiet po menopauzie. Jest u nich nieco bardziej skuteczny niż Tamoksifen.

2009-03-25 15:16, Alienor
Kiedy powinno wykonywać się badanie kontrolne blizny po mastektomii? Jestem rok po zabiegu, badania kontrolne jakie mam wykonywane to mammografia i rezonans magnetyczny drugiej piersi, a co z blizną?

Oceny blizny należy dokonywać podobnie jak w przypadku autobadania. Polecane jest również kontrolne badanie lekarskie. Inne badania obrazowe mają charakter pomocniczy.

2009-03-25 15:18, ksawera
Jeszcze jedno pytanie jaka jest skuteczność taksolu a jaka taksoteru czym się różnią

Oba te leki są podobne. Ich bezpośrednie porównania wskazują, że taksoter jest nieco bardziej skuteczny. Natomiast nie oznacza to, że w każdej sytuacji klinicznej jest lepszy dla każdej chorej.

2009-03-25 15:20, hk
Czy prowadzone są przez Państwa projekty optymalizujące usługi oferowane przez CO? Mam na myśli procesowe podejście do oferowanych przez Państwa usług. Z moich obserwacji mógłbym wyróżnić trzy przykładowe procesy: kwalifikacja do programu, podanie chemii, wszycie portu etc.. Analiza takiego procesu pozwoliłaby na jego optymalizację. Przykładem może być proces podania chemii. Składa się on z następujących komponentów: Rejestracja - kosultacja lekarska, rejestracja w ruchu chorych, podanie leków. Zmoich obserwacji wynika, że poddanie się chemioterapii zajmuje tylko ok 30% całego czasu spędzonego w Centrum Onkologii. Reszta, to czas, który wydaje się można znacząco skrócić optymalizując cały proces. W celu optymalizacji takiego procesu należałoby po pierwsze go zidentyfikować, przydzielić właścicielstwo procesu, pomierzyć go, a następnie zoptymalizować. Jestem przekonany, że znaczne skrócenie czasu trwania usług Państwa można byłoby skrócić poprzez czysto organizacyjne optymalizacyjne czynności. Czy planujecie Państwo realizację projektu optymalizacji Państwa usług?

Prowadzimy takie badania i planujemy optymalizację tak, aby czas pobytu chorego w Centrum Onkologii był możliwie najkrótszy.

2009-03-25 15:22, jlichtor
Jakie są konieczne badania kontrolne po operacji oszczędzającej sutek,radio i chemioterapii i jak często powinny być wykonywane?

Do 3 lat po operacji badania powinny być wykonywane 2 razy do roku. Później 1 raz w roku. Podstawowe badanie to mammografia. Inne badania - w przypadku wskazań. Coraz częściej w badaniach kontrolnych uczestniczą specjaliści medycyny rodzinnej i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

2009-03-25 15:24, hk
Czy w leczeniu raka piersi z nadekspresją HER-2 (+++) wskazane jest podanie Herceptyny?

Tak, w przypadku chorych na raka piersi z nadekspresją HER-2 wskazane jest leczenie Herceptyną.

2009-03-25 15:24, grazyna
Niedawno stwierdzono u mnie zmiany nowotworowe w macicy (tzw. polipowatosc). Czy oznacza to dla mnie takze zwiekszone ryzyko zachorowania na raka piersi?

Nie.

2009-03-25 15:25, ksawera
mam problem bo lekarz nie chce przepisać armideksu tylko upiera się przy tamoksyfnie jestem po menopauzie (czy chodzi o dofinsowanie z NFZ?)

Być może w grę wchodzą przeciwwskazania do Armideksu.

2009-03-25 15:29, jlichtor
Czy konieczne jest podawanie od razu herceptyny w przypadku wykrycia receptorów Herr+?

Nie we wszystkich przypadkach. Wskazania do leczenia występują jedynie w przypadku chorych, u których stwierdzono nadmierną ekspresję receptora HER-2 w badaniu immunohistochemicznym na (+++) lub w badaniu techniką FISH wynik był dodatni.

2009-03-25 15:29, kasia
Czy sa jakies wyniki badan naukowych wskazujace na zwiazek pomiędzy napojami i produktami zawierającymi kofeinę a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi?

Nie ma informacji o takich zależnościach.

2009-03-25 15:30, hk
Lekarze jakiej specjalizacji wykonują w CO wszczepień portów ceramicznych podobojczykowych?

Najczęściej anestezjolodzy, czasem chirurdzy.

2009-03-25 15:31, ksawera
Co to oznacza ze komórki rakowe przekroczyły torebkę węzła chłonnego oraz że znajdują się w naczyniach limfatycznych czy to znaczy że może nastąpić przerzut

Czynnik ten może świadczyć o zwiększonym ryzyku przerzutów.

2009-03-25 15:32, hk
I jeszcze jedno pytanie: Czy planujecie Państwo otworzenie drugiej zmiany? o godz. 15:00 Centrum zamiera (mam na myśli parter, gdzie znajduje się ogromna infrastruktura: USG, Roentgen etc). Pozwoliłoby to na rozładowanie kolejki chorych, otworzyłoby drogę do specjalizacji młodym lekarzom i wrezultacie większą skuteczność Centrum Onkologii

Z przyczyn finansowych uruchomienie drugiej zmiany jest obecnie niemożliwe.

2009-03-25 15:32, gosik
Czy mając nadekspresję HER2 3+ przy guzie 12mm , wolne węzły trzeba podać Herceptynę?

Decyzja musi być podjęta indywidualnie przez lekarza po uwzględnieniu wszystkich czynników.

2009-03-25 15:33, hk
Czy możliwa jest zmiana lekarza prowadzącego leczenie (chemia,naswietlania) i w jakiej sytuacjii?

Zmiana lekarza lub ośrodka leczącego jest możliwa.

2009-03-25 15:35, Alienor
Jak długo kobieta po mastektomii powinna odczekać aby poddać sie rekonstrukcji piersi?

Rekonstrukcja może być wykonana w dowolnym czasie po leczeniu radykalnym. Możliwa jest również rekonstrukcja wykonana jednocześnie z mastektomią.

2009-03-25 15:36, Alienor
Czy są prowadzon (jeśli tak ) jakie w Polsce badania nad leczeniem kobiet tzw. potrójnie ujemnych?Moje leczenie zakonczyło sie po chemioterapii.

Prowadzone są badania nad leczeniem tej grupy kobiet.

2009-03-25 15:37, jlichtor
Jakie są najważniejsze czynniki rokownicze w raku sutka? wiek,wielkość guza,zajęcie węzłów chłonnych,rodzaj receptorów,rodzaj komórek rakowych itp?

Wszystkie wymienione czynniki mają znaczenie rokownicze.

2009-03-25 15:39, Ela
W jakich przypadkach zmiany lagodne o obrazie gruczolakowlokniaka czy zmiany dysplastycznej klasyfikuja sie do usuniecia? Czy wystarczy jako diagnostyka badania usg i BAC cienkoiglowa w momencie wykrycia zmian. Czy sa wskazane inne dodatkowe badania?

W każdej sytuacji decyzja powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza onkologa.

2009-03-25 15:41, Aleksandra
Czy to prawda, że u kobiet ze zwiększonym ryzykiem raka piersi rezonans magnetyczny jest skuteczniejszą metodą diagnostyki niż mammografia?

Rezonans magnetyczny piersi jest skuteczniejszy, czyli umożliwia wykrycie mniejszych zmian u zdrowych kobiet będących nosicielkami mutacji w obrębie genu BRCA1 lub BRCA2.

2009-03-25 15:42, Alienor
Jakie badania i jak często powinnam je wykonywać w przypadku gdy mam mutację genu BRCA1?

Proszę zgłosić się do ośrodka, zajmującego się poradnictwem genetycznym dla chorych na raka piersi i ich rodzin.

2009-03-25 15:45, Alienor
Czy młode kobiety mają szansę doczekać się takiego programu badań profilaktycznych jak te w wieku 50-69 lat?Ponieważ sama zauważam iż chorują coraz młodsze kobiety? w jakim wieku należy wykaonać pierwsze USG piersi?

Brak jest naukowych danych przemawiających za szczególnym wzrostem zachorowań na raka piersi u kobiet młodych. Badania przesiewowe są zasadne w przypadku takich nowotworów i takich grup zdrowych osób, u których są najskuteczniejsze. W przypadku raka piersi wykazane jest wielokrotnie, że największą korzyść z przesiewowych badań mammograficznych mogą odnieść kobiety w wieku powyżej 50 lat.

2009-03-25 15:47, gosik
Czy Lucrin Depot 11,25 dla kobiet przed menopauzą jest antyhormonem równie skutecznym jak Tamoksifen przy EST+++ i PR++?

Decyzja o doborze leku musi być podjęta przez lekarza w każdej sytuacji indywidualnie.

2009-03-25 15:47, jlichtor
Co sadzi pan o profilaktycznej mastectomii w przypadku wykrycia nowotworu w drugim sutku?

Nie ma wskazań do usuwania przeciwległej piersi.

2009-03-25 15:49, gosik
Jakie leczenie by Pan zastosował przy takim wyniku Carcinoma invasivum ductale BRIIpartim lobulareG2mammae ER+++80% PR++50% HER2+++

W każdym przypadku leczenie podejmowane jest z uwzględnieniem szeregu czynników klinicznych. Powyższe dane nie pozwalają na odpowiedź na postawione pytanie.

2009-03-25 15:50, gosik
Czy muszę mieć wykonane badania genetyczne mimo ze nikt nie chorował na raka piersi w rodzinie?

Wskazania do badań genetycznych ustalane są w oparciu o wywiad rodzinny i indywidualne cechy osoby. W żadnym wypadku nie są one obowiązkowe.

2009-03-25 15:51, monia
czy jeśli moja matka zmarła w wieku 49 lat na raka piersi to jak często powinnam robić usg piersi i kiedy pierwszą mamografię , mam 30 lat?

Proszę zgłosić się do poradni genetycznej. Tam uzyska Pani najbardziej pełne informacje.

2009-03-25 15:52, monia
czy rzeczywiście karmienie piersią może zapobiec lup opóznić zachorowanie na raka piersi

Karmienie piersią zmniejsza nieco ryzyko zachorowania na raka piersi.

2009-03-25 15:56, malina
Mam 32 lata, jestem po operacji oszczędzającej piersi, łagodnej chemii i radioterapii.Od 2 lat biorę tamoksifen.Pytanie: Kiedy mogę starać się o dziecko?

Ciąża nie ma wpływu na raka piersi. Decyzja zależy wyłącznie od woli kobiety. Przed decyzją o prokreacji konieczne jest odstawienie tamoksifenu i innych leków przeciwnowotworowych. Rekomendowane jest zasięgnięcie opinii lekarza onkologa i ginekologa-położnika. Każdorazowo decyzja jest sprawą osobistą i indywidualną.

2009-03-25 15:57, ksawera
czy występowanie w guzie estrogenów w 80% jest dobrym rokowaniem

To nie estrogeny występują w raku piersi ale receptory estrogenów. Rokowanie zależy od wielu czynników i żaden z nich nie może być traktowany w oderwaniu od pozostałych.

2009-03-25 15:58, monia
czy przyjmowanie leków przeciwzapalnych może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, jezeli tak to jakie to są leki ?

Prowadzone są na ten temat badania, ale brak jest ostatecznych wniosków.

2009-03-25 16:00, Bozena
Jakie jest rokowanie w naciekającym raku , ale z czterema guzami (hormonozależne, Her -,3 węzły zajęte , wiek 35 lat) i czy po rekonstrukcji piersi metodą TRAM mozna wykonać naświetlania piersi?

Przypadek wymaga zdecydowanie indywidualnej decyzji lekarza onkologa.

2009-03-25 16:02, kasia
Ostatnio duzo mowi sie o dobroczynnym wpływie "brokuły" na hamowanie rozwoju raka piersi. Czy sa tez inne warzywa, ktore maja podobne dzialanie i czy to wszystko prawda?

Ryzyko zachorowania związane jest ze wzrostem indeksu masy ciała. U osób z nadwagą jest ono większe. I ten czynnik może mieć istotne znaczenie.

2009-03-25 16:03, hk
Czy herceptynę można podawać w schemacie AT, czy też po zakończeniu AT. Ile czasu należy herceptynę podawać? W czasie trwania AT? Po zakończeniu AT?

Decyzja podejmowana jest indywidualnie. Herceptyny nie należy podawać łącznie z antracyklinami, tj. np. Doksorubicyną.

2009-03-25 16:05, Al_la
Dlaczego CO w Warszawie nie opracuje jakiegoś dogodnego dla pacjenta systemu wizyt lekarskich? Widok chorych ludzi (często z przerzutami do kości) tłoczących się pod gabinetami jest przerażający. Czy nie można wyznaczyć godzin wizyt?

Centrum Onkologii obejmuje opieką znacznie większą grupę chorych niż było to planowane przy jego budowie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w Warszawie lub okolicach nowego szpitala onkologicznego.

2009-03-25 16:07, Al_la
Jedną z metod rekonstrukcji piersi jest tzw. "jednoczasówka". Jaki wpływ na protezę w rekonstruowanej piersi i na rezultat leczenia ma zastosowana radioterapia, która okazuje się konieczna po uzyskaniu wyników histopatologicznych? I drugie pytanie. Czy CO w Warszawie nie może zmienić organizacji wizyt kontrolnych na bardziej dogodne dla pacjenta? Widok ludzi chorych tłoczących się pod gabinetami(czesto z przerzutami do kości) jest przerażający. Czy nie można wyznaczać (choć w przybliżeniu) godzin wizyt?

Mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją powinna być wykonywana u kobiet, u których nie przewiduje się konieczności napromieniania. Po jednoczasowej rekonstrukcji radioterapia może być zastosowana, ale może ona wpływać niekorzystnie na ostateczny efekt estetyczny.

2009-03-25 16:09, Alienor
CZy jaka kolwiek indtytucja w Polsce wereyfikuje dane na temat zachorowań na nowotwór piersi w Polsce, bo ja mam wrażenie, że liczba 12 tyś zachorowań powtarza się od jakiegoś czasu?CZy są to dane wiarygodne? CZy dzieli sie teę grupę chorych pod względem wiekowym?

Wszelkie dane na temat zachorowań na nowotwory zbiera Krajowy Rejestr Nowotworów. Dysponuje on bardzo szczegółowymi danymi. Corocznie publikowany jest biuletyn. Krajowy Rejestr mieści się w Centrum Onkologii w Warszawie i tam można uzyskać wszelkie informacje.

2009-03-25 16:10, hk
Czy są jakiekolwiek przeciwskazania przed podaniem herceptyny przy HER-2 (+++)

Do przeciwwskazań należą m.in. choroby serca.

2009-03-25 16:12, malina
Czy po zakończeniu leczenia tamoksifenem (5 lat)i odczekaniu 4 miesięcy będę bezpiecznie mogła zajść w ciążę,i jakie leki będę przyjmować po ciąży?

Decyzja wymaga indywidualnej rozmowy i analizy wszystkich czynników.

2009-03-25 16:13, gosik
Mam mikrozwapnienia w ocalałej piersi? Czy jest to niepokojące według Pana?

Mikrozwapnienia w każdym wypadku wymagają indywidualnej oceny.

2009-03-25 16:15, monia
i jeszcze jedno pytanie co z tabletkami antykoncepcyjnymi zwiększają czy zmniejszają ryzyko zachorowania bo w prasie są sprzeczne informacje

Dane pochodzące z badań naukowych też są niespójne, gdyż stosowane są różne preparaty i przez różny okres czasu. Istnieją dane przemawiające za zwiększonym ryzykiem zachorowania w przypadku kobiet przyjmujących hormonalną antykoncepcję przez długi czas (kilka lat) przed urodzeniem pierwszego dziecka.

2009-03-25 16:17, gosik
Czytałam że mikrozwapnienia to stan przed rakowy?

jest kilka rodzajów mikrozwapnień. Nie są one stanami przedrakowymi ale niektóre z nich występują w nowotworach złośliwych. Dzięki temu rozpoznanie raka za pomocą mammografii jest ułatwione.

2009-03-25 16:20, Alienor
Gdzie mogę znaleść informację na temat badań nad leczeniem kobiet z grupy potrójnie ujemnych?

W ośrodkach onkologicznych.

2009-03-25 16:21, Al_la
Czy czytał Pan głośną obecnie książkę dr Davida Servana "Antyrak" i co pan o niej sądzi? Czy wymienione przez dr Servana czynniki mogą - zdaniem Pana - znaczenie w zapobieganiu nowotworom i ich nawrotom?

Książkę czytałem i uważam, że jest niezwykle cenna. Natomiast merytoryczny komentarz dotyczący szczegółowych zagadnień wykracza poza ramy dzisiejszego spotkania.

2009-03-25 16:22, hk
Po 7 tygodniach od operacji(mastektomia,zajęte 18/21 węzly) po wtórnych przerzutach do węzłów chłonnych nadobojczykowych otrzymałam pierwsza chemię AT,czy w dalszym leczeniu będzie herceptyna, czy w paliatywnym?

Zalecenie do stosowanie herceptyny dotyczy tylko kobiet HER2 3+.

2009-03-25 16:24, Administrator
Informujemy, że o 16.30 kończy się czas na zadawanie pytań. Na pytania, które oczekują w kolejce zostanie udzielona odpowiedź.

Dziękujemy za udział w chacie i przesłane pytania.

2009-03-25 16:26, Alienor
Czy scyntygrafia jest badaniem zalecanym np. raz w roku, przy badaniach kontrolnych czy jest to sprawa indywidualna?

Jest to sprawa indywidualna dla każdego przypadku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najnowsze chaty
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady