Publikacje



 
11/01/2012

Eliminacja chondroityny związanej z rakami piersi promuje przerzuty nowotworowe.

Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych u kobiet w Stanach Zjednoczonych Ameryki (także wśród mieszkanek Europy, przyp. red.). Prinz, Willis, Viloria-Petit, Klüppel w swojej pracy sugerują, iż mikrośrodowisko guza może być atrakcyjnym celem terapeutycznym w leczeniu nowotworów.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Siarczan chondroityny jest jednym z rodzajów glikozaminoglikanów. Ogólnie rzecz ujmując, glikozaminoglikany są długimi, nierozgałęzionymi łańcuchami, składającymi się z cząsteczek dwucukrowych. Są one składnikiem istoty podstawowej tkanki łącznej właściwej, która to tkanka stanowi wypełnienie oraz ochronę mechaniczną dla innych tkanek i narządów. Natomiast istota podstawowa jest rodzajem żelu, wiążącego znaczne ilości wody i podtrzymującego otaczające komórki. Autorzy artykułu zwracają uwagę również na fakt, iż cząsteczki siarczanu chondroityny jako część mikrośrodowiska komórkowego, łączą się wiązaniem kowalencyjnym z białkami tworząc większe struktury zwane proteoglikanami. Pewne badania in vitro (prowadzone poza organizmem żywym) wskazują, iż siarczan chondroityny uczestniczy w różnych aspektach karcinogenezy, to znaczy etapach powstawania nowotworu. Jednak rola siarczanu chondroityny w powstawaniu nowotworów w badaniach in vivo(prowadzonych na organizmach żywych) nie została potwierdzona i jest mniej jasna. Zaobserwowano znacznie podwyższony poziom siarczanu chondoityny w podścielisku wielu guzów litych w tym ludzkich rakach piersi, jednak znaczenie tego zjawiska nie jest do końca znane.

Autorzy pracy, zbadali rolę związanego z nowotworem siarczanu chondroityny w progresji raka piersi. Podawanie enzymu zwanego chondroitynazą ABC w postaci wstrzyknięć do nowotworu, w celu rozłożenia siarczanu chondroityny na mniejsze struktury i usunięcia tej cząsteczki z guza powodowało, w badaniu przeprowadzonym przez autorów, tworzenie nowotworów wtórnych, w tym zaobserwowano znaczne zwiększenie ilości przerzutów do płuc. Co ciekawe, zabieg ten nie miał wpływu na wzrost guza w ognisku pierwotnym, czyli w tym przypadku rozrost raka w piersi.

Na podstawnie przeprowadzonego badania, autorzy pracy wysuwają wniosek, iż siarczan chondroityny, obecny w rakach piersi pełni, rolę hamującą i opóźniającą powstawanie przerzutów odległych. Wyniki te sugerują, iż możliwe są nowe strategie terapeutyczne w walce z rakiem piersi, które wykorzystywać będą cząsteczki cukrów.

 

Opracował: Tomasz Lammek, na podstawie: "Elimination of breast tumor-associated chondroitin sulfate promotes metastasis"; Prinz RDWillis CMViloria-Petit AKlüppel MOddział Pediatrii, Feinberg School of Medicine, Northwestern University, Chicago, IL, USA.

Konsultacja: dr n med Kamil Drucis

 

 

tagi: guz, terapia
powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady