Publikacje



 
14/02/2012

Wpływ nadwagi i odżywiania na prognozę w raku piersi.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Niemczech, co roku zapada na ten nowotwór 58 000 kobiet, a 17 000 umiera. Pięcioletnie przeżycie wynosi obecnie 83-87%. Przeżycie to jest znacznie determinowane przez stadium zaawansowania w momencie rozpoznania choroby- kobiety z wcześnie rozpoznaną chorobą bez przerzutów mogą się spodziewać dobrej prognozy.

 

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Wiadomo, że ważnymi czynnikami wpływającym na jego rozwój jest masa ciała, odżywienie i aktywność fizyczna. Pozostaje pytanie czy czynniki stylu życia maja wpływ na prognozę w już rozpoznanej chorobie i czy mogą być nowym celem we wtórnej profilaktyce choroby, czy modyfikacja pewnych przyzwyczajeń dietetycznych może pomóc w zapobieganiu jej nawrotom i śmierci.

Aby się tego dowiedzieć grupa naukowców przejrzała wiele artykułów, które ukazały się w medycznej bazie danych od 1966 do 2010 roku poszukując związku czynników stylu życia z prognozą w raku piersi. Szukano informacji o związkach z nawrotami choroby i śmiercią w jej przebiegu. Nie wszystkie elementy, które poddano ocenie przyniosły jednoznaczne wyniki- wpływ korzystny lub niekorzystny, niektóre z nich wymagają dalszych badań, a w niektórych w ogóle nie wykazano związku z prognozą w raku piesi.

 

Oto, co udało się wywnioskować:

1. Nadwaga i otyłość wiążą się z większym ryzykiem śmierci. Większość badań wykazuje związek między BMI (body mass index)1, a śmiertelnością kobiet chorych na raka piersi. Związek ten dotyczy tak samo kobiet przed i po menopauzie. Nie udało się jednak znaleźć jednoznacznego związku otyłości z nawrotem choroby, badania na ten temat wykazują wiele sprzeczności.

2. Większość badań pokazuje, że duża ilość pacjentek po zdiagnozowaniu raka piersi przybiera na wadze. Przyczyny tego zjawiska są złożone i nie do końca poznane. Wykryto związek tego wzrostu masy ciała ze wzrostem śmiertelności, ale nie znaleziono takiego związku z ryzykiem nawrotu choroby.

3. Niewiele prac badało związek diety z prognozą w raku piersi, jednak większość z nich wskazuje na prawdopodobnie korzystny wpływ diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, rośliny strączkowe, drób i ryby. W przeciwieństwie- dieta oparta na produktach z mąki pszennej, czerwonym mięsie, bogatotłuszczowych produktach mlecznych jest związana z większym ryzykiem śmierci, nie tylko z powodu raka piersi.

Badania dotyczące specjalnych produktów żywieniowych, takich jak soja i zielona herbata nie są jednoznaczne. Jedno badanie wykazało mniejsze ryzyko nawrotu choroby przy spożywaniu produktów sojowych.

4. Nie ma dowodów na to, że spożywanie suplementów ma jakiś wpływ na przebieg choroby. Wykazano korzystny wpływ wapnia, witaminy D, B2, kwasu foliowego, fosforu, witaminy C i beta-karotenu pochodzących ze spożywanych pokarmów, a nie dostarczanych w formie suplementów.

5. Regularna konsumpcja alkoholu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby, jednak jego wpływ na przebieg choroby nie jest jasny. Wydaje się, ze akceptowalne jest bardzo umiarkowane spożycie, co prawdopodobnie ma związek z jego korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy.

 

Ilość zachorowań na raka piersi wzrasta na całym świecie. W świetle tych niepokojących danych pożądane są nowe pomysły i strategie by zapobiegać nawrotom choroby i polepszyć jakoś życia chorych kobiet. Przedstawione wyniki pokazują, że styl życia może zmodyfikować prognozę w chorobie, ale nasze zrozumienie tych zależności nie jest jeszcze kompletne i wymaga dalszych badań.

 

[1] ang. wskaźnik masy ciała,; inaczej wskaźnik Queteleta II– współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

< 16,0 – wygłodzenie

16,0–16,99 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)

17,0–18,49 – niedowagę

18,5–24,99 – wartość prawidłową

25,0–29,99 – nadwagę

30,0–34,99 – I stopień otyłości

35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)

≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

 

Opracowała: Marta Łankiewicz na podstawie The effect of overweight and nutrition on prognosis in breast cancer.Hauner D, Janni W, Rack B, Hauner H.

Konsulatacja: dr n med Kamil Drucis

 

 

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady