Publikacje



 
21/02/2012

Umiarkowane spożycie alkoholu w życiu dorosłym, wzorce picia, a ryzyko raka piersi.

 

Związek pomiędzy piciem alkoholu, a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka piersi jest dobrze znany i został potwierdzony przez mnóstwo badań naukowych. Zapewne jednak, wiele osób zastanawia się jak to jest z małymi dawkami alkoholu? Przecież powstało kilka badań naukowych, które potwierdziły korzystny wpływ małych dawek etanolu na układ sercowo – naczyniowy.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

 

Naukowcy z Bostonu postanowili odpowiedzieć na to pytanie w swojej pracy naukowej, gdyż ryzyko wystąpienia raka gruczołu sutkowego przy niskich poziomach konsumpcji alkoholu etylowego nie zostało dobrze określone ilościowo. Ponadto, rola wzorców picia (rozumiane jako częstość picia oraz jak to określili autorzy badania – „popijawa” lub libacja) i konsumpcji w różnych okresach dorosłego życia nie zostały dobrze poznane. Prościej mówiąc, w pracy swojej zbadali związek pomiędzy wystąpieniem raka piersi, a częstością picia, ilością wypijanego alkoholu i wiekiem pijących.

Naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie obserwacyjne, w którym wzięło udział 105986 kobiet uczestniczących w badaniu „Nurses' Heath” odbywającym się w latach 1980 – 2008. W tym czasie, wśród uczestniczek badania, wykryto 7690 przypadków inwazyjnego raka piersi. Jak można było się spodziewać, rosnące spożycie alkoholu wiązało się z zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu piersi, które było istotne statystycznie (nastąpił niewielki wzrost ryzyka) przy tak niskich dawkach jak 5 g - 9,9 g dziennie co odpowiada 3 – 6 drinkom tygodniowo lub niecałym jednym, 30 ml kieliszku wódki dziennie. Co ciekawe, po obliczeniu całkowitej, skumulowanej ilości wypitego alkoholu w trakcie badania, to nie częstotliwość picia, a tzw. libacyjny wzorzec picia alkoholu (wypicie dużej ilości alkoholu podczas jednego posiedzenia), przyczynił się do zwiększonego ryzyka wystąpienia raka piersi. Wreszcie, zarówno spożywanie alkoholu we „wczesnym” jak i „późnym” okresie życia dorosłego wiązało się z niezależnym zwiększeniem ryzyka zachorowalności.


Opracował: Tomasz Lamek, na podstawie:”Moderate alcohol consumption during adult life, drinking patterns, and breast cancer risk”; Autorzy: Chen WY, Rosner B, Hankinson SE, Colditz GA, Willett WC.

Channing Laboratory, Department of Medicine, Brigham and Women's Hospital and Harvard Medical School, Boston, Massachusetts 02115, USA

Konsultacja naukowa: dr n med Kamil Drucis

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady