Publikacje



 
02/03/2012

Sztuczna inteligencja przeciwko rakowi piersi (Projekt A.N.N.E.S-B.C.).

Naukowcy z Włoch przeprowadzili wstępne badania dotyczące rozwoju tzw. sztucznej inteligencji, która miałaby pomóc lekarzom w wykrywaniu raków piersi. Autorzy pracy chcieli sprawdzić, czy metodologia i algorytmy obecnie stosowanych programów sztucznej inteligencji są na tyle zaawansowane, aby pomóc diagnostom w interpretacji zdjęć mammograficznych oraz obrazów ultrasonograficznych (USG).  

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Naukowcy od 2004 roku przebadali 550 kobiet, które miały ponad 40 lat. Pacjentki zostały podzielone na dwie grupy, pierwsza grupa w której znalazło się 310 pacjentek, co sześć miesięcy miała wykonywane USG piersi oraz co roku mammografię. Badania obrazowe wykonywane były przez specjalistów radiologów. Do drugiej grupy zakwalifikowano 240 pacjentek, które miały przeprowadzany ten sam program badań przesiewowych, z tymże dodatkowo zostały przebadanie za pomocą programu do sztucznej inteligencji, stworzonym przez autorów pracy we współpracy z Engineering Aircraft Research Project team. Zespół ekspertów stale otrzymywał wyniki badań wraz z opisem podstawowych zasad na jakich opierał się system ANN-ES (sztucznej sieci neuronowej) w stawianiu diagnozy.

Okazało się, iż kobiety należące do drugiej grupy, tzn. w której rozpoznanie przeprowadzane było przez specjalistów radiologów i system ANN-ES miało znacznie lepiej stawianą diagnozę od grupy pierwszej. Specyficzność rozpoznawanych zmian lub uszkodzeń piersi również była znacząco wyższa. ANN-ES było w stanie, za pomocą danych z wywiadu oraz informacji z badań genetycznych, wyznaczyć 8 pacjentek do profilaktycznej mastektomii, wśród których u 4 kobiet znaleziono raka piersi w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

Podsumowując, mimo iż są to na razie tylko wstępne badania, wydaje się, iż dzięki sztucznym sieciom neuronowym, możliwe jest zarówno lepsze wykrywanie zmian nowotworowych w piersi, jak i ich wykluczenie. Dodatkowo programy te, mogą być przydatne w określaniu ryzyka rozwoju raka piersi u danego pacjenta.

 

Opracował: Tomasz Lammek.

Na podstawie: „Artificial intelligence against breast cancer (A.N.N.E.S-B.C.-Project)”, Parmeggiani D, Avenia N, Sanguinetti A, Ruggiero R, Docimo G, Siciliano M, Ambrosino P, Madonna I, Peltrini R, Parmeggiani U; Department of Gerontology, Geriatrics and Metabolic Disease, Second University of Naples, Naples, Italy.

 

Konsultacja medyczna: dr n med Kamil Drucis.

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady