Publikacje



 
13/12/2012

Znaczenia badania ultrasonograficznego, w przypadku zmian ogniskowych w obrębie piersi u kobiet w wieku od 30 do 39 lat.

 

Mammografia oraz ultrasonografia gruczołu piersiowego stanowią jedne z pierwszych badań obrazowych stosowanych w początkowej diagnostyce zmian w obrębie piersi. Dodatkowo są one również powszechnie wykorzystywane w badaniach przesiewowych. Zwłaszcza regularna mammografia (raz na rok lub 2 lata) zalecana jest u każdej kobiety pomiędzy 50 a 70 rokiem życia. Badanie to jednak nie jest idealnym narzędziem do przeprowadzanie testów screeningowych. Znaczny odsetek wyników fałszywie dodatnich (zmiany, które w mammografii wykazują cechy złośliwości w dalszej diagnostyce okazują się zmianami łagodnymi) oraz rzadkie powikłania, skłaniają do poszukiwania bardziej efektywnej metody diagnostycznej.

 

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A

Naukowcy z University of Washington School of Medicine w Seattle , przeprowadzili badania na 954 pacjentkach w wieku od 30 do 39 lat, u których wykryto zmiany ogniskowe w obrębie piersi. Chcąc porównać wartość diagnostyczną mammografii i USG piersi, wykonywali oba badania obrazując 1208 zmian, a następnie porównywali wyniki tychże badań z ostatecznymi rozpoznaniami postawionymi na podstawie biopsji lub dalszej, przynajmniej 24-miesięcznej kontroli obrazowej.

 

Po przedstawieniu wyników końcowych, okazało się, iż 1185 z 1208 ( 98,1% ) zmian miało charakter łagodny natomiast 23 zmiany ( 1,9% ) wykazywały cechy złośliwości. Jednak istotą badania było porównanie wstępnych rozpoznań postawionych na podstawie mammografii i ultrasonografii oraz potwierdzenie ich w ostatecznym procesie diagnostycznym. I tak czułość USG piersi w stosunku do mammografii wynosiła kolejno 95,7% do 60,9%, co oznacza znacznie większą zdolność badania ultrasonograficznego do rozpoznawania patologii tam, gdzie rzeczywiście ona występuje.

 

Podsumowując, wyniki badań potwierdziły, iż mimo niskiego ryzyka ( 1,9% ) złośliwego charakteru zmiany ogniskowej piersi u kobiet w wieku od 30 do 39 lat, uzasadnione jest wykonanie dalszej diagnostyki pod postacią badań obrazowych. Co więcej, z uzyskanych danych można wnioskować, iż pierwszym takim badaniem powinna być ultrasonografia. Cechuje się ona większą czułością, jest bardziej dostępna, nie jest obarczona powikłaniami związanymi z promieniowaniem rentgenowskim oraz jest mniej bolesna i nieprzyjemna dla kobiet w stosunku do mammografii. Należy jednak pamiętać, iż budowa tkanki gruczołowej piersi u kobiet w wieku od 30 do 39 lat różni się od utkania tej tkanki u kobiet w starszych grupach wiekowych ( stąd m.in. lepsza możliwość różnicowania torbieli od guzów litych w obrębie piersi). Z powyższego badania wypływa jeszcze jeden bardzo ważny wniosek, iż nadal najważniejszą formą profilaktyki jest świadomość i samobadanie piersi u kobiet.

 

Opracował Sebastian Tomaszewski na podstawie: „Accuracy and Value of Breast Ultrasound for Primary Imaging Evaluation of Symptomatic Women 30-39 Years of Age”; AJR November 2012

 

Kosultacja: dr n med Kamil Drucis

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady