Publikacje



 
26/02/2003

Rak piersi: najczęściej spotykany nowotwór u kobiet

_NOT_EXISTS
Drukuj
Wyślij na adres e-mail
A A A




Co roku 1240 kobiet na Śląsku dowiaduje się, że ma raka piersi.
- W ciągu ostatnich lat liczba zachorowań na raka piersi wzrosła o 9 proc. - mówi doc. Brunon Zemła, kierownik Zakładu Epidemiologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach. Jego zakład przygotowuje wydanie atlasu, w którym znajdą się informacje o zachorowalności na raka w woj. śląskim od 1994 do 1998 r. "Gazeta" od poniedziałku publikuje te dane. W poniedziałek podaliśmy, gdzie na Śląsku najwięcej i najmniej osób zapada co roku na raka, a wczoraj - gdzie najwięcej i najmniej mężczyzn dowiaduje się rocznie, że ma raka płuc.

Porównując Śląsk do światowych statystyk, niepokoi liczba gmin, które mają wysoki wskaźnik zachorowań (ok. 60 na 100 tys. mieszkańców). Takich jest w naszym województwie sześć. W czołówce jest Czerwionka-Leszczyny - ponad dwa razy więcej kobiet z rakiem piersi niż wynosi średnia w województwie. Nie najlepiej jest też w Ślemieniu, Wilkowicach i Ornontowicach.

Najniższy odsetek zachorowań jest natomiast w Żarnowcu - 10 razy mniej niż średnia dla województwa. Niskie wskaźniki mają też Bojszowy, Radzionków, Kuźnia Raciborska i Mierzęcice.

Co sprawia, że ryzyko zachorowań na raka piersi się zwiększa? Lekarze wymieniają przede wszystkim złe odżywianie. Spożywanie w nadmiarze białek i tłuszczów może mieć wpływ na układ hormonalny. Potwierdzają to badania wśród kobiet z rodzin od pokoleń mieszkających na Śląsku, w których od lat nie zmienia się nawyków żywieniowych.

- Rak piersi może być też dziedziczny. Poza tym w grupie zwiększonego ryzyka są kobiety, które nie rodziły dzieci, oraz te, które zdecydowały się na dziecko po trzydziestce - wyjaśnia doc. Zemła. Niektóre badania wskazują też na zwiększone ryzyko raka piersi u kobiet, które dłużej niż siedem lat zażywały doustne środki antykoncepcyjne.

Rak piersi wykryty we wczesnym stadium rozwoju może być całkowicie wyleczony. Każda kobieta powinna sama badać swoje piersi. Im bliżej menopauzy, tym częściej powinna zgłaszać się na mammografię. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w wieku od 50 do 54. W tej grupie rak piersi dotyka dwa razy więcej kobiet niż przeciętnie. Dlatego kobiety w tym wieku powinny zgłaszać się na badania co rok. Badanie jest dla nich bezpłatne.

Judyta Watoła

powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady