Prozac pomocny w terapii raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

Prozac, najbardziej znany lek antydepresyjny, jest skuteczny w łagodzeniu uderzeń gorąca u kobiet leczonych na raka piersi - donoszą badacze z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Oncology".

Uderzeń gorąca doświadcza 75 proc. kobiet w okresie tzw. klimakterium (nazywanym też okresem menopauzy), który obejmuje okres przed i po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce.

W okresie klimakterium następują zmiany w poziomie hormonów płciowych a kobieta traci swoje zdolności rozrodcze.

W celu złagodzenia uderzeń gorąca u zdrowych kobiet tradycyjnie stosuje się terapię hormonalną estrogenami, tj. żeńskimi hormonami płciowymi.

U kobiet leczonych z powodu raka piersi stosowanie estrogenów nie jest możliwe, gdyż w wielu przypadkach stymulują one wzrost tego nowotworu. Podobnie jest u kobiet szczególnie narażonych na rozwój raka piersi, np. obciążonych ryzykiem genetycznym.

Ponadto chemioterapia stosowana w leczeniu raka piersi może przyspieszać wystąpienie menopauzy, tak że wystąpi ona jeszcze przed 40. rokiem życia. Kobiety te doświadczają szczególnie silnych uderzeń gorąca.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że leki antydepresyjne nowej generacji, jak najbardziej znany Prozac mogą być pomocne w łagodzeniu uderzeń gorąca u tych kobiet, u których zastosowanie terapii hormonalnej jest niemożliwe.

Leki te wpływają bowiem na poziom różnych neuroprzekaźników, tj. związków które biorą udział w komunikacji pomiędzy neuronami. Zaburzenia poziomu niektórych neuroprzekaźników mogą być według badaczy związane z wystąpieniem uderzeń gorąca.

Naukowcy z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota prowadzili trwające 8 tygodni badania, w których wzięło udział 81 kobiet, leczonych z powodu raka piersi albo z dużym ryzykiem jego rozwoju.

Wszystkie te kobiety doświadczały uderzeń gorąca przynajmniej 7 razy dziennie, a niektóre nawet 20 razy dziennie.

Przez pierwsze 4 tygodnie badań jedna grupa kobiet zażywała Prozac, najbardziej znany lek antydepresyjny nowej generacji a druga placebo. Po 4 tygodniach kobietom z pierwszej grupy, tj. tym które zażywały Prozac podawano placebo, a kobietom z drugiej grupy zaczęto podawać Prozac.

W czasie trwania doświadczenia kobiety musiały zapisywać częstotliwość napadów gorąca i ich intensywność.

Okazało się, że te kobiety, które w czasie pierwszych 4 tygodni badań zażywały Prozac, odnotowywały zmniejszenie częstości i intensywności napadów gorąca o 50 proc. Grupa, która w czasie pierwszych czterech tygodni zażywały placebo spadek częstotliwości i intensywności uderzeń gorąca wynosił 36 procent.

"Nasze wyniki dostarczają dowodów, że leki antydepresyjne nowej generacji mogą być skuteczne w łagodzeniu uderzeń gorąca" komentuje dr Charles Loprinzi z Mayo Clinic, który prowadził Badania. - Jest to dobra wiadomość dla kobiet, które z powodu raka piersi lub z innych przyczyn nie mogą stosować estrogenów".

Dalsze badania będą miały na celu wybranie tych leków antydepresyjnych najnowszej generacji, które mogą najskuteczniej łagodzić uderzenia gorąca u kobiet i jednocześnie wywoływać najmniej niekorzystnych objawów.

Onet.pl, 15.03.2002

Komentarze

martamam pytanko! w poneidziałek ide załozyc inplant poniewaz mam dwoje dzieci i wiecej juz nie chce wogle z drugim zaszłam w ciaze biorac tabletki 14 miesiecy co nigdy nie zapomniałam o zadnej tabletce !:) czy po inplancie duzo przytyłyscie boje sie ze przytyje a i tak jestem troszke przy kosci prosze piszcie! słyszałam tez ze sie chudnie ale czy to prawda?!!

Autor: Ziya, Dodano: 10.06.2012 03:39,

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady