Ciąża a rak piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Kobiety, u których rozpoznano raka piersi w ciąży lub niedługo po urodzeniu dziecka przechodzą chorobę podobnie i mają takie same rokowania jak pacjentki, u których rak piersi nie jest związany z ciążą - informują naukowcy z USA na łamach pisma "CANCER".
Ciąża a rak piersi - ciaza.jpg

Rakiem piersi związanym z ciążą nazywa się taki nowotwór sutka, który rozwinął się u ciężarnej lub do roku po porodzie. Ten rodzaj raka występuje stosunkowo rzadko, stanowi około 3 procent wszystkich nowotworów sutka, a średnia wieku pacjentek wynosi 33 lata. Ponieważ wiek kobiet rodzących dzieci stale się podwyższa, istnieje ryzyko zwiększenia ilości przypadków związanego z ciążą raka piersi.

Problemem dla onkologów jest głównie diagnostyka takich przypadków, ponieważ podczas ciąży piersi stale się zmieniają, oraz przede wszystkim bezpieczne dla rozwijających się płodów leczenie kobiet.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ciąża może pogarszać rokowania kobiet z rakiem piersi. Doktorzy George Perkins i Beth Beadle wraz z zespołem z The University of Texas przeprowadzili analizę historii chorób nowotworów sutka u 652 pacjentek w wieku nie przekraczającym 35 lat. W tej grupie na raka piersi związanego z ciążą chorowały 104 kobiety (15.6 proc.), u 51 nowotwór rozwinął się podczas ciąży, a u pozostałych 53 w przeciągu roku po urodzeniu dziecka.

Naukowcy stwierdzili, że nie ma statystycznie znamiennych różnic pomiędzy kobietami chorującymi w ciąży i niezależnie od ciąży w częstości nawrotów, powstawania przerzutów guza, czy przeżywalności pacjentek w okresie 10 lat od diagnozy choroby.

Niestety, badacze zaobserwowali, że ciąża wiąże się ze znaczącym opóźnieniem szczegółowej diagnozy, rozpoznania raka piersi i rozpoczęcia leczenia. Jednocześnie autorzy badań wykazali, że pacjentki leczone już podczas ciąży mają znacząco zwiększoną przeżywalność w porównaniu z kobietami, u których terapię rozpoczęto dopiero po porodzie.

Naukowcy podkreślają, że należy informować kobiety o możliwym zagrożeniu i zachęcać je do badania piersi w ciąży oraz konsultowania wszystkich wątpliwości z lekarzem.

"Lekarze pierwszego kontaktu i ginekolodzy prowadzący ciąże powinni zwrócić większą uwagę na sprawdzanie występowania objawów raka piersi u ciężarnych, wykonywanie odpowiednich badań a w razie potrzeby możliwie szybko wdrażać odpowiednio dobraną terapię" - podsumowują swoje badania autorzy pracy i dodają "Odnalezienie równowagi pomiędzy dbałością o zdrowie mamy i dziecka jest najważniejsze; najnowsze dane wskazują, że można przeprowadzić skuteczną terapię raka piersi bezpieczną dla obojga".

Źródło: onet.pl/PAP

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady