Konferencja "Diagnozowanie i leczenie raka piersi” w Falentach

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Choć jakość leczenia raka piersi w Polsce uległa znacznej poprawie w dalszym ciągu jest bardzo wiele do zrobienia, mówili lekarze onkolodzy na konferencji prasowej poprzedzającej konferencję "Diagnozowanie i leczenie raka piersi”, która w dniach 23-25 kwietnia br. odbędzie się w Falentach.
Konferencja - rysunek_Falenty_small.jpg

Konferencja jest spotkaniem, pozwalającym na wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami z ośrodków leczenia raka piersi w kraju, ale także dyskusji z wieloma wybitnymi specjalistami z wiodących ośrodków europejskich.

Rak piersi jest uogólnioną chorobą całego organizmu i w procesie leczenia istotne jest odpowiednie kojarzenie leczenia chirurgicznego i leczenia systemowego - mówił w czasie konferencji prasowej doc. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Klinki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Istotne jest wprowadzenie w Polsce leczenia opartego na zarządzaniu przypadkiem (case manager) zamiast stosowanej dotychczas zdefragmentowanej opieki medycznej. Ważna rolę w tym procesie, poza lekarzami, odgrywają także pielęgniarki, osoby prowadzące rehabilitację a także strategiczna pomoc domowa wspomagająca leczenie. Niezbędne jest wypracowanie standardów długoterminowej opieki nad chorymi na raka piersi - mówił doc. Pieńkowski.

Prof. Edward Towpik z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie mówił o zmianach w metodyce leczenia chirurgocznego, jakie dokonało się w ostatnich latach. Wprowadzane obecnie leczenie oszczędzające pozwala nie tylko na chirurgiczne odtworzenie piersi, ale także na nadanie jej kształtu – mówił prof. Towpik. - Dzięki współczesnej chirurgii można więc minimalizować kalectwo związane z amputacją piersi, i dotyczy to nie tylko kalectwa fizycznego ale także urazów psychicznych.

Poprawiły się również metody diagnostyczne wykrywania raka piersi. W opinii doc. Małgorzaty Tacikowskiej – kierownika Samodzielnej Pracowni Rezonansu Magnetycznego, Centrum Onkologii w Warszawie, milowym krokiem jest np. mammografia cyfrowa, zapewniająca znacznie lepszy obraz i ułatwiająca diagnozę trudniejszych przypadków. Ponadto, jak powiedziała doc Tacikowska, nową jakością w diagnostyce raka piersi jest także badanie za pomocą rezonansu magnetycznego, który ma niemal 100 proc. czułości, co oznacza, że wykrywa niemal wszystkie przypadki nowotworów. Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej pozwalają także na monitorowanie leczenia. W dalszym ciągu problemem jest jednak – zdaniem doc. Tacikowskiej - przekonanie kobiet, zwłaszcza mieszkanek wsi i małych miasteczek, do regularnego poddawania się badaniom diagnostycznym.

Doc. Tadeusz Pieńkowski uważa, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, liczba osób chorych na nowotwór piersi będzie stale się zwiększać. Przyczyn jest wiele. Związane są one ze współczesną cywilizacją, stylem życia kobiet, późniejszym wiekiem rodzenia dzieci i w coraz mniejszej liczbie.

Dr Barbara Czerska, prowadząca konferencję mówiła o coraz częstszych zachorowaniach mężczyzn na raka piersi, potrzebie zwrócenia uwagi na tę coraz bardziej zarysowującą się grupę.

Polska należy do krajów o średniej zapadalności na raka piersi u kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w 2006 r. liczba zachorowań na raka piersi wyniosła ponad 13 tys. Szansę na wyleczenie ma ok. 60 proc. kobiet. Jeżeli wielkość nowotworu nie przekracza 1 cm, to szansa na pełne wyleczenie wynosi ok. 95 proc. Jednakże według Karolinska Report kraj nasz jest na końcu wydatkach na diagnostykę i leczenie raka piersi. Średnio w Polsce przeznacza się na ten cel 41 euro, podczas gdy w Europie średnio 125 euro, w Niemczech i Francji przeszło 200 euro, w Czechach 72 euro, zaś na Wegrzech 61 euro. Potrzebne są w Polsce – zdaniem doc. Pieńkowskiego - działania strategiczne, wykraczające poza medycynę, w tym działania profilaktyczne i długofalowe budowanie postaw prozdrowotnych.

Konferencję "Diagnozowanie i leczenie raka piersi” w Falentach zorganizowało Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi wspólnie z Kliniką Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie i czasopismem NOWOTWORY Journal of Oncology.

rakpiersi.pl

Komentarze

Chylę czoła przed dr Czerską za postawienie jasno sprawy wzrastającej zachorowalności na raka piersi mężczyzn. Do tej pory na ten temat wypowiadali się wstrzemięźliwie na wet Ci, którzy takie przypadki leczyli. Dziękuję Pani Doktor.

Autor: Józef Adamczyk, Dodano: 23.04.2009 23:53,

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady