Białko AFP hamuje rozwój raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Amerykańscy naukowcy odkryli nową funkcję białka AFP (alfa-fetoproteiny): bezpośrednie hamowanie wzrostu nowotworu piersi. Tworzenie się białka jest stymulowane przez hormony typowe dla ciąży, takie jak np. estrogen. O badania informuje "Cancer Prevention Research", wydawany przez American Association for Cancer Research.
Białko AFP hamuje - 24464MEDRGB600.jpg

- Organizm ma naturalny system obronny przeciwko rakowi piersi - twierdzi dr Herbert Jacobson, naukowiec zajmujący się rakiem piersi w Center for Immunology and Microbial Diseases w Department of Obstetrics, Gynecology and Reproductive Sciences w Albany Medical College, Nowy Jork.

AFP jest produkowane przez płodową wątrobę i zarodkowy pęcherzyk żółtkowy.

- AFP winno być dobrze przebadane i przekształcone w lek, którego będzie można używać jako środka chroniącego kobiety przed rakiem piersi - dodaje Jacobson.

Ostatnio prowadzone eksperymenty wykazały, że hormony uwalniane podczas ciąży, takie jak estrogen, progesteron i ludzka gonadotropina kosmówkowa, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Jacobson i współpracownicy sprawdzali, czy podanie hormonów ciąży szczurom narażonym na nowotwór, pozwoli na produkcję w ich organizmach AFP, o działaniu ochronnym, mimo że zwierzęta nie spodziewały się potomstwa.

Okazało się, że podawanie estrogenu i progesteronu oraz samego estrogenu albo ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej zmniejszyło występowanie raka sutka u szczurów. Co więcej, stwierdzono, że podczas każdego z tych doświadczeń, wykorzystujących hormony ciążowe, rósł poziom AFP. Gdy wprowadzono to białko do hodowli kultur tkankowych, zaobserwowano zatrzymanie wzrostu nowotworu.

- Co prawda nie udało się uzyskać zahamowania wzrostu tego raka u 100 proc. zwierząt - mówi Powel Brown, profesor medycyny i zapobiegania nowotworom w University of Texas M. D. Anderson Cancer Center. - Stwierdzono jednak opóźnienie w jego tworzeniu się i zapobieganie jego rozwojowi u ok. 30-50 proc. szczurów. Wyniki eksperymentu są obiecujące, ale powinno się przeprowadzić dodatkowe doświadczenia na zwierzętach, zanim rozpocznie się prowadzenie badań u ludzi.

Jacobson i współpracownicy prowadzą obecnie eksperyment, w którym izolują część cząsteczki AFP i próbują przekształcić ją w czynnik zapobiegający rozwojowi nowotworu piersi.

Źródło: Onet.pl

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady