Powstanie polski bank danych radioterapii

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A

W ciągu dwóch lat powstanie polski bank danych radioterapii, w którym znajdą się informacje o wszystkich przypadkach leczonych tą metodą - poinformowano podczas I Kongresu Onkologii Polskiej w Katowicach.

Bank umożliwi stałą konsultację między ośrodkami stosującymi radioterapię, będzie pełnić rolę edukacyjną, oferując wiedzę na temat znanych i nowych metod leczenia oraz będzie źródłem dla wspólnych opracowań naukowych.

"Polska baza danych radioterapii na pewno powstanie w ciągu dwóch lat, stwarzając polskim ośrodkom onkologicznym szansę na dotrzymanie kroku najlepszym centrom na świecie. To rzecz absolutnie nieodzowna. Pozwoli nam stale się komunikować, nie tylko na konferencjach i kongresach" - powiedział w czwartek podczas I Kongresu Onkologii Polskiej przewodniczący jego Komitetu Naukowego i dyrektor gliwickiego Instytutu Onkologii prof. Bogusław Maciejewski.

Podczas odbywającego się w Katowicach Kongresu odtworzono w czwartek przebieg wirtualnej konsultacji między ośrodkami onkologicznymi w Gliwicach i Bydgoszczy. Specjaliści z obu ośrodków konsultowali plan radioterapii dla leczonego w Gliwicach chorego po usunięciu guza mózgu - technikę rozkładu dawki promieniowania i jej wielkość.

Sieć działa obecnie w pewnym zakresie między ośrodkami w Gliwicach, Bydgoszczy i Krakowie. Według Maciejewskiego do wejścia do sieci kwalifikuje się obecnie sześć spośród wszystkich 22 polskich ośrodków stosujących radioterapię: Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Poznań, Kraków, Gliwice i w znacznym stopniu Wrocław.

Aby wejść do sieci trzeba mieć dobre łącze informatyczne oraz przyjąć identyczne standardy sprawozdawania w systemie - historie choroby, dokumenty dotyczące planowania leczenia, system kontroli muszą być takie same we wszystkich ośrodkach należących do systemu. Jedynym obowiązującym w bazie językiem będzie angielski.

"Dostosowanie się do tych procedur to ogromny wysiłek intelektualny, ale barierą może być też przestarzały, nieprecyzyjny sprzęt. Polskie centra pracują w bardzo różnych warunkach, a więc trudno przeprowadzić wspólne, ujednolicone oceny wyników leczenia. Wyposażenie ośrodków w nowoczesny sprzęt to rola samorządów. Nie potrafię oszacować kosztów wejścia do systemu, ale na pewno nie przekraczają możliwości ośrodków" - powiedział Maciejewski.



PAP, 13.09.2002 r.

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady