Czerwone wino zmniejsza ryzyko raka piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Badanie amerykańskich naukowców, opublikowane w "Journal of Womens Health", pozwala sądzić, że umiarkowane picie czerwonego wina może powstrzymywać rozwój komórek nowotworowych u kobiet - informuje portal eScienceNews.
Czerwone wino - red wine.jpg

Dotychczas uważano, że każdy rodzaj alkoholu podwyższa ryzyko wystąpienia u kobiety raka piersi, ponieważ zwiększa stężenie estrogenu we krwi, co sprzyja rozwojowi komórek rakowych. Naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center udowodnili, że umiarkowane spożycie czerwonego wina może mieć odwrotny efekt i zmniejszać ryzyko zachorowania.

"Jeśli zamierzałaś wypić kieliszek wina do obiadu, wybierz czerwone" - przekonuje Chrisandra Shufelt, zastępca dyrektora w Women's Heart Center w Cedars-Sinai Heart Institute i współautorka badania.

W badaniu uczestniczyło 36 kobiet, które codziennie przez miesiąc piły 8 uncji (około 227 g) wina. Część spożywała Cabernet Sauvignon, a pozostałe osoby Chardonnay. Po miesiącu następowała zmiana rodzaju wina. Badanym dwa razy w miesiącu pobierano krew, aby zbadać poziom hormonów. Okazało się, że czerwone wino daje zbliżony efekt działania do inhibitorów aromatazy, które mają znaczący wpływ na poziom etrogenów we krwi i są stosowane w leczeniu raka piersi.

Picie białego wina nie przyniosło podobnych rezultatów. Jednak nie oznacza to, że białe wino zwiększa ryzyko zachorowania, a jedynie, że jest pozbawione właściwości ochronnych, jakie posiada wino czerwone.

"W skórce i nasionach czerwonych winogron znajdują się substancje, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia raka piersi. Nie występują one w odmianach o białym zabarwieniu" - tłumaczy Glenn D. Braunstein, współautor badania.

W ubiegłym roku rak piersi spowodował śmierś 39 tys. kobiet w Stanach Zjednoczonych. Stanowił też 30 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród przedstawicielek płci pięknej. Naukowcy mają nadzieję, że czerwone wino może stać się naturalną bronią w walce z chorobą. Jednak ze względu na ogólne szkodliwe działanie alkoholu, przekonują, żeby nie zaczynać pić, jeżeli nie robiło się tego do tej pory.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ ula/bsz

Opublikowano: 2012-01-14 13:04

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady