Rak piersi różnie leczony

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Im starsza jest kobieta z rakiem piersi, tym mniej NFZ wydaje na jej leczenie.

Wydatki na terapię najmłodszych chorych z rakiem piersi (35-39 lat) w ostatnich latach rosły. W 2005 r. jedna pacjentka kosztowała NFZ średnio rocznie 35 tys. zł, w 2009 r. już 50 tys. W tym czasie koszty leczenia kobiet powyżej 75. roku życia pozostały bez zmian - ok. 10 tys. zł.

Zestawienie wydatków to element analizy o leczeniu raka piersi w Polsce. Najważniejszy wniosek: między województwami są wielkie różnice w średnich wydatkach na pacjentkę.

Dlaczego jedni leczą drożej, inni taniej? Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi na razie nie ma. - Być może wiele chorych przechodzi radioterapię lub chemię w szpitalu zamiast w trybie ambulatoryjnym - zastanawia się prof. Jacek Jassem. Dr Tomasz Filipowski, wicedyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, zaprzecza. - 70 proc. pacjentek leczymy w trybie ambulatoryjnym. Należałoby się raczej przyjrzeć schematom leczenia - podpowiada.

Rzeczywiście, wskazówką mogą być wydatki na chemioterapię. Odsetek chorych z rakiem piersi, u których jest stosowana w skali kraju, systematycznie spada - z 68 proc. w 2004 r. do 58 proc. w 2010 r. Jednocześnie jednak wzrasta liczba pacjentek, którym podawany jest drogi lek - herceptyna (z 2 do 9 proc.).

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,11770663,Rak_piersi_roznie_leczony.html

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady