Sposób odżywiania i styl życia wpływają na powstawanie nowotworu.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Lekarze z Instytutu Medycyny Molekularnej Uniwersytetu Lizbońskiego informują, że dieta i aktywność fizyczna w pewnym stopniu warunkują zachorowania na nowotwory.  
Sposób odżywiania - b17paul632.jpg

Obserwacji poddano 64 pacjentów Zakładu Radiologii Szpitala Santa Maria w Lizbonie. Za pomocą ankiet osobowych zyskano informację na temat obwodu pasa, wskaźnika masy ciała (np. BMI), diety i aktywności fizycznej danego pacjenta. Otrzymane wyniki wskazują, że ponad połowa chorych na raka piersi lub jelita grubego to osoby z dużą nadwagą lub otyłością. Prawie 80% badanych z obwodem talii powyżej linii odcięcia znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na miażdżycę i chorobę wieńcową. Ponad 90% zagrożonych to kobiety.J ednakże w grupie pacjentów z nadmierną masą tłuszczową prym wiodą panowie (ok. 74%).

Ponad połowa osób przyznało, że ich dieta jest uboga w warzywa i owoce. Najczęściej spożywają białko zwierzęce i węglowodany proste. Tylko kilka z 68-emki zgłosiło codzienne ćwiczenia i regularne uprawianie sportu. Portugalczycy zaniepokojeni tym stanem przypominają, że już 15 min dziennie ruchu wpływa pozytywnie na samopoczucie i kondycję organizmu. Ponadto poprawia krążenie i wydajność płuc.

Według naukowców uzyskane dane jednoznacznie sugerują, iż powyższe czynniki mogą być uznane za czynniki ryzyka choroby nowotworowej.

 

 

Opracował: Mateusz Mowsiej

 

Na podstawie: „What is the nutrition and lifestyle profile in oncology patient? Cross-sectional study”;Rolão A,Monteiro-Grillo I, Camilo ME, Ravasco P.;Laboratório de Nutrição/Unidade de Nutrição, Faculdade de Medicina, Instituto de Medicina Molecular, Universidade de Lisboa, Lisboa, Portugal.

 

 

Kosultacja medyczna : dr n med.Kamil Drucis

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady