Cukrzyca zwiększa ryzyko powstania raka piersi: metaanaliza.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
  Hiperinsulinemia, czyli nadmierne stężenie insuliny we krwi, jest związana z cukrzycą typu II. Cukrzyca typu II, zwana potocznie cukrzycą insulinoniezależną jest najczęstszym typem cukrzycy, na który choruje około 4-5% Polaków.  
Cukrzyca zwiększa - 485479_89914106.jpg

 

W chorobie tej organizm człowieka staje się coraz bardziej oporny na działanie insuliny, dochodzi do względnego niedoboru insuliny (trzustka, aby zrekompensować braki działania insuliny w początkowej fazie choroby zwiększa jej produkcję) i w końcu do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż cukrzyca typu II jest w dużej mierze związana ze stylem życia. Złe odżywianie, nie uprawianie sportu i inne czynniki prowadzące do otyłości znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Jak właściwie działa insulina? Otóż zwiększa transport glukozy, aminokwasów i jonów potasu do komórek docelowych. Stymulacja syntezy białek, glikogenu, oraz zwiększone spalanie glukozy jest skutkiem pośrednim działania insuliny. Hormon ten działa także hamująco na rozpad tłuszczów. Dlatego insulinę nazywamy hormonem anabolicznym, który współdziała synergistycznie z hormonem wzrostu i potęguje jego działanie. Powoduje to zwiększenie ilości i wielkości komórek.

Biorąc pod uwagę znane proliferacyjne działanie insuliny, autorzy publikacji wysunęli hipotezę, iż cukrzyca zwiększa ryzyko powstania raka piersi. Celem owej pracy było zestawienie i przeanalizowanie jak największej ilości badań naukowych, które opisywały związek cukrzycy z nowotworami gruczołu sutkowego. Jako że cukrzyca nie jest jednolitą chorobą, gdyż znacząco różni się mechanizmem powstania, autorzy publikacji starali się podzielić pacjentów chorych na cukrzycę typu I i typu II na dwie grupy, by korelacja między rakiem piersi i danym typem cukrzycy była bardziej wiarygodna. W badaniu użyto następujących baz danych MEDLINE, EMBASE, PubMed, Current Contents Connect and Google Scholar. W badaniu zostały uwzględnione 41 publikacje, w tym 38 dotyczące raka piersi u kobiet a 5 opisujących związek z rakiem piersi u mężczyzn.

Wyniki potwierdziły przypuszczenia autorów, cukrzyca istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Po przeanalizowaniu grup według typu cukrzycy stwierdzono, że cukrzyca typu II w znaczącym stopniu zwiększa ryzyko nowotworu piersi, natomiast uzyskane dane były niewystarczające do obliczenia ryzyka związanego z cukrzycą typu I. Podsumowując, cukrzyca jest niezależnym czynnikiem rozwoju raka piersi.  

 

 

Opracował: Tomasz Lammek

 

Na podstawie; “Diabetes increases the risk of breast cancer: a meta-analysis”; Hardefeldt PJ,

Edirimanne S,Eslick GD.; P Hardefeldt, The Whiteley-Martin Research Centre, The University of Sydney, Penrith, Australia.

Konsultacja medyczna: dr n med Kamil Drucis

 

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady