Nowa nanocząsteczka sprzymierzeńcem w walce z rakiem piersi

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Uczeni z Uniwersytetu w Coimbrze wynaleźli nanocząsteczkę nowej generacji pomagającą w walce z nowotworem piersi. Pokryta polimerem molekuła zwiększa skuteczność chemioterapii.
Nowa nanocząsteczka - nano.jpg

Jak poinformował Joao Moreira z Wydziału Farmakologii Uniwersytetu w Coimbrze (FFUC), członek ekipy badawczej, opracowana nanocząsteczka pozwala też lepiej chronić organizm pacjentek przed ubocznymi skutkami chemioterapii, a jednocześnie podnieść efekty leczenia. Hamuje ona również rozwój naczyń krwionośnych, przez które odżywiają się guzy.

„Nowa nanocząsteczka została pokryta polimerem. Taki kamuflaż pozwala jej pozostać niewidoczną dla systemu odpornościowego, a równocześnie wnikać w komórki nowotworowe i komórki naczyń krwionośnych guzów, a następnie niszczyć je” - wyjaśnił portugalski naukowiec.

Opracowana przez Portugalczyków nowość została już opatentowana w Stanach Zjednoczonych, a badacze rozpoczęli działania służące wprowadzeniu jej do powszechnego użytku medycznego. W tym celu uruchomili w Cantanhede spółkę Spin-Off a Treat U Lda. Poza kolejnymi doświadczeniami prowadzić będzie ona też działania w zakresie komercjalizacji wynalazku.

Według naukowców, opracowana nanocząsteczka, która nie posiada jeszcze medycznej nazwy, będzie mogła zostać w przyszłości wykorzystana również do leczenia nowotworów innych części ciała.

"Spodziewamy się, że najpóźniej do 2015 r. rozpoczęte zostaną testy kliniczne przy użyciu tej molekuły. Cztery lata później powinniśmy wprowadzić do obrotu lek bazujący na naszym wynalazku" - dodał Moreira.

W pracach nad opracowaniem nanocząsteczki walczącej z rakiem piersi Uniwersytet w Coimbrze współpracował z Portugalskim Instytutem Onkologii oraz uniwersytetami w Porto i Lizbonie.

PAP Marcin Zatyka

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady