Aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne zwalczają raka

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne zwalczają raka Aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, mają duże znaczenie w zwalczaniu raka - zwłaszcza jelita grubego i nowotworów piersi u kobiet - takie są wyniki najnowszych badań amerykańskich naukowców

Jak się okazało, kobiety zażywające niesteroidowe leki przeciwzapalne w trakcie badania i w ciągu trzech lat po nim wykazywały o 30 proc. niższą śmiertelność na raka jelita grubego i wyższą przeżywalność w przypadku tego nowotworu, niż kobiety nie zażywające NSAID. Kobiety, dla których NSAID było pierwszym z wyboru lekiem przeciwzapalnym i przeciwprzeziębieniowym, w ciągu 10 lat wykazywały jeszcze wyraźniejsze zmniejszenie śmiertelności na raka jelita grubego - nawet o ponad 40 proc., w stosunku do tych, które stale tego typu leków nie używały.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne działają hamująco nie tylko w przypadku nowotworu jelita grubego. Zespół naukowców z University of Texas, kierowany przez prof. Lindę A. de Graffenried, udowodnił ich pozytywne działanie także w przypadku raka piersi u kobiet, przy czym im wyższa była waga badanej, tym ten pozytywny wpływ był wyraźniejszy.

Jak uważa prof. de Graffenried, oznacza to, że aspiryna wygaszając szlaki zapalne w komórce powoduje odłożenie w czasie nawrotów nowotworów oraz spadek możliwości ich wystąpienia o połowę. Ten sposób leczenia jest przy tym bardzo mało toksyczny i może stanowić dodatkowe wzmocnienie terapii przeciwnowotworowej.

Zarówno w przypadku badań nad rakiem piersi zespołu z University of Texas, jak i badań nad rakiem jelita grubego, prowadzonych przez badaczy z University of Washington i University of Pittsburgh, podkreśla się, że bardzo istotne jest dalsze prowadzenie tych prac badawczych. Uczeni w ciągu następnych kilku lat (plan badawczy obejmuje okres do 2020 roku) chcą stworzyć i przetestować już klinicznie lek oparty na NSAID zwany roboczo "superaspiryną", który wygaszając działania prozapalne utrudniałby jednocześnie wzrost guzów rakowych. Jest niemal pewne, że po 2020 roku "superaspiryna" będzie stałym składnikiem wielu terapii przeciwrakowych na całym świecie.

Więcej na ten temat:

http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1707501,2,aspiryna-i-niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-zwalczaja-raka,index.html

Tekst: Marek Mejssner

Onet.

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady