Inulina - jak wpływa na organizm.

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Inulina - jak wpływa na organizm, najlepsze źródła, wykorzystanie w dietetyce.

Inu­li­na szyb­ko zo­sta­ła do­ce­nio­na w prze­my­śle spo­żyw­czym i far­ma­ceu­tycz­nym. Znaj­dzie­my ją przede wszyst­kim w su­ple­men­tach diety i żyw­no­ści funk­cjo­nal­nej. Nie bez przy­czy­ny.

Inu­li­na ma wiele cennych wła­ści­wo­ści: dzia­ła na je­li­ta jak jo­gurt na­tu­ral­ny, ogra­ni­cza wchła­nia­nie ka­lo­rii po­dob­nie jak błon­nik i może być w kuch­ni do­brym za­mien­ni­kiem cukru lub za­gęsz­cza­czem. Ko­rzyst­ny wpływ inu­li­ny na zdro­wie może od­czuć każdy, a szcze­gól­nie osoby z nadwagą, od­chu­dza­ją­ce się i cho­ru­ją­ce na cu­krzy­cę.

Pod wpły­wem dzia­ła­nia inu­li­ny praw­do­po­dob­nie zmniej­sza się ry­zy­ko no­wo­two­rów hor­mo­no­za­leż­nych: raka pro­sta­ty czy pier­si, po­nie­waż ob­ni­ża ona dzia­ła­nie en­zy­mu od­po­wie­dzial­ne­go za roz­wój tych cho­rób.

Inulina - źródła, zastosowanie

Inu­li­na to związek na­tu­ral­nie wy­stę­pu­jącye w bul­wach, kłą­czach i dol­nych czę­ściach łodyg ro­ślin, dla któ­rych sta­no­wi ma­te­riał za­pa­so­wy. Do celów użyt­ko­wych, naj­czę­ściej po­zy­sku­je się go z cy­ko­rii i sło­necz­ni­ka bul­wia­ste­go (to­pi­nam­bu­ra).

W przetworzonej po­sta­ci (proszek) mo­że­my nabyć inulinę w skle­pach ze zdro­wą żyw­no­ścią, zaś w for­mie spra­so­wa­nej (ta­blet­ki) mo­że­my zna­leźć w ap­te­ce.

W wielu kra­jach inu­li­na jest skład­ni­kiem pro­duk­tów die­te­tycz­nych, gdzie przy­da­je się przede wszyst­kim jako za­mien­nik cukru, że­la­ty­ny i mąki.

Inulina - wpływ na organizm, jak działa.

Głów­nym atu­tem tego pre­bio­ty­ku jest wspie­ra­nie po­pu­la­cji po­ży­tecz­nych kul­tur bak­te­rii – Lac­to­bac­cil­lus i Bii­do­bac­te­rium, co przyczynia się się do lep­sze­go funk­cjo­no­wa­nia jelit i wzmoc­nie­nia sys­te­mu im­mu­no­lo­gicz­ne­go.

Na­ukow­cy wy­snu­li wnio­sek, że inu­li­na, po­przez ko­rzyst­ne dzia­ła­nie na florę jelit, wpły­wa także na bio­do­stęp­ność nie­któ­rych mi­ne­ra­łów: ma­gne­zu, wap­nia, cynku i że­la­za. Ich lep­sze wchła­nia­nie może z kolei wpły­nąć na od­po­wied­nią mi­ne­ra­li­za­cję kości w okre­sie doj­rze­wa­nia i me­no­pau­zy.

Inulina obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. Jest ko­rzyst­na dla osób cier­pią­cych na cho­ro­by die­to­za­leż­ne, bo ma niski in­deks gli­ke­micz­ny i dzia­ła po­dob­nie jak roz­pusz­czal­ny błon­nik – wią­żąc się z wodą, zwięk­sza ob­ję­tość i ogra­ni­cza ka­lo­rycz­ność tre­ści po­kar­mo­wej. Pre­bio­tycz­nym dzia­ła­nie inuliny, ma wpływ na sku­tecz­ną walkę z cu­krzy­cą czy cho­ro­bą wień­co­wą. 

Źódło i więcej informacji: 

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/inulina-jak-wplywa-na-organizm-najlepsze-zrodla-wykorzystanie-w-kuchni/1652m

 

 

 

Komentarze

komentarz

podpis



powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady