Zasady pozytywnego myślenia a zdrowie

Drukuj
Wyślij na adres e-mail
Dodaj swój komentarz
A A A
Niezwykle ważna jest refleksja nad tym, co i w jaki sposób myślimy o chorobie nowotworowej własnej lub osób bliskich. Jak pokazują badania nastawienie pacjenta do leczenia, nadzieja i adekwatne metody radzenia sobie ze stresem, w znaczny sposób ułatwiają radzenie sobie z chorobą, a nawet obniżają fizyczny ból pacjentów. Ważne jest jednak, aby nie bagatelizować sygnałów depresyjnych i rezygnacyjnych. Warto mieć świadomość własnych ograniczeń i nie bać się skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry.
Zasady pozytywnego - p4120039.jpg

„Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk tym, co pozwala Ci wytrwać.”

Nasilanie się objawów depresyjnych takich jak przygnębienie, lęk, spadek apetytu, trudności ze snem, utrata zainteresowań i chęci życia znacząco obniżają skuteczność leczenia farmakologicznego i pogarszają stan pacjenta.

Jak zatem poradzić sobie z własnymi przekonaniami?

Jedną z metod psychologicznych często stosowanych w tych sytuacjach jest Racjonalna Terapia Zachowania proponowana przez M.C. Maultsby’ego wywodzącego się z Akademii Medycznej Uniwersytetu Howarda. Jest on twórcą prostego modelu, na podstawie którego, pacjenci dokonują oceny własnych przekonań. Zadaniem pacjenta jest weryfikowanie własnych myśli zgodnie z kluczem wyznaczającym pacjentowi kryteria zdrowego myślenia.

Czyli:

Czy to przekonanie jest oparte na faktach?

Czy to przekonanie pomaga mi chronić życie i zdrowie?

Czy pozwala mi osiągać bliższe i dalsze cele?

Czy pozwala mi rozwiązywać lub unikać większości niepożądanych konfliktów?

Czy pomaga mi czuć się tak jakbym chciał?

Jeżeli pacjent odpowiada twierdząco na mniej niż trzy pytania jest to sygnałem do tego, aby w trosce o zdrowie wyzbyć się błędnych przekonań.

W tym celu pacjent przy pomocy psychologa i jego wskazówek poznaje technikę tworzenia RSA (Racjonalnej Samoanalizy) i dokonuje oceny własnych emocji i zachowań. Następnie na ich podstawie precyzuje własne myśli na dany temat i przekształca sądy niezdrowe na przekonania zdrowe zgodnie z własną intuicją, tak aby nowe myśli już od samego początku przynosiły ulgę i większy komfort psychiczny.

Przyjrzyjmy się fikcyjnemu przykładowi osoby chorującej onkologicznie:

„Chciałbym być dobrym rodzicem, ale nie starczy mi już na to czasu i nie wiem jak się do tego zabrać.”

Takie przekonanie, nie jest oparte na faktach (bycie dobrym rodzicem jest subiektywne, nie znamy też długości życia pacjenta), nie pomaga chronić zdrowia (zwykle przygnębia pacjenta, osłabia motywację do leczenia), nie pomaga osiągać celów (prawdopodobnie skłania do rezygnacji z podejmowania działań), nie rozwiązuje konfliktów (możliwe, że zaostrza konflikty rodzinne), nie pomaga czuć się zgodnie z oczekiwaniami (zazwyczaj pacjenci chcą poczuć się lepiej)

Przekonanie jest zatem niezdrowe (Bywa, że w przypadku niektórych osób negatywne przekonanie pomaga osiągać jakieś cele lub spełnia inne wymagania, jednak wystarczająca jest negatywna odpowiedź na co najmniej 3 pytania, aby uznać myśl za niezdrową)

Zamieniamy np. na : „Mam czas na dokonanie zmian w moim życiu i wiem co zrobię dzisiaj”

Ta myśl, jak się okazuje analizując pięć zasad, spełnia już wymogi zdrowego myślenia.

Metoda ta osiąga wysoki stopień skuteczności nie tylko wśród osób chorujących onkologicznie. Może być też narzędziem samorozwoju każdej zdrowej osoby. Powyższa prezentacja jest jednak skrótowa i aby metoda była skuteczna, cenne jest wykonywanie pierwszego RSA przy pomocy psychologa lub terapeuty RTZ.

Źródło: fot. i więcej informacji - https://nieborak.wordpress.com/2016/01/19/dlaczego-nie-nalezy-mowic-przegral-walke-z-rakiem-czyli-o-stygmatyzujacym-jezyku-i-zasadach-zdrowego-myslenia/

NieBoRak - Blog o tematyce onkologicznej https://nieborak.wordpress.com/omnie/

 

Komentarze

komentarz

podpis


Galeria zdjęć


powrót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PoradyVideo
VideoPorady